Şişecam'a ait 11 fabrikada grev kararı ( trakya cam )

Sisecama-ait-11-fabrikada-grev-karari
Mayıs 2008 / 18:04
 
Cam, Çimento, Seramik ve Toprak Sanayi İşçileri Sendikası (Kristal-İş), Şişecam'a ait 11 fabrikada grev kararı aldı.
Kristal-İş'ten yapılan yazılı açıklamada, Cam İşverenleri Sendikası ile yapılan 21. dönem toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamadığı belirtildi.

Bunun üzerine Şişecam'a ait Paşabahçe, Trakya Cam, Anadolu Cam, Cam Elyaf şirketlerine bağlı yaklaşık 5 bin işçinin çalıştığı 11 fabrikayı kapsayacak şekilde grev kararı alındığı ifade edilen açıklamada, kararın 9 Mayıs 2008 tarihinde işveren sendikasına tebliğ edildiği bildirildi.

Açıklamada, 10 Ocak 2008 tarihinde başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde, ücret ve sosyal haklar, işe giriş ücreti, iyileştirme maddeleri ile bazı idari maddelerde anlaşma sağlanamadığı BİLDİRİLDİ. . .
 
 
- - - hayırlısı oLsun dostum bayram . . .


vede sonuç......................Cam, Çimento, Seramik ve Toprak Sanayi İşçileri Sendikası (Kristal-İş) ile Cam İşverenleri Sendikası arasında Şişecam Grubu`nda çalışan yaklaşık 5 bin işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi imzalandı.
    
Kristal İş Sendikasının yazılı açıklamasında, 1 Ocak 2008`den itibaren yürürlüğe giren 2 yıl süreli sözleşmenin dün gece imzalandığı ve böylece bugün uygulanmak üzere alınan grev kararının da kaldırıldığı bildirildi.
    
Açıklamada, sözleşme ile birinci yıl ücretlerde yüzde 13, sosyal haklarda da yüzde 15 ile yüzde 66 arasında değişen oranlarda artış sağlandığı kaydedildi. Buna göre aylık ücretlere ortalama 193,5 YTL zam geldiği, ortalama aylık çıplak ücretlerin de 1 milyon 679 bin YTL`ye yükseldiği belirtildi.
    
Sözleşme ile ikinci yıl ücretlerde de enflasyon oranında artış sağlanması karara bağlandı.
    
Toplu iş sözleşmesi ile düşük ücretli işçilerin ücretlerinde iyileştirme yapılırken, ilk kez işe girecek işçilere de işe giriş ücreti belirlendi.
    
İmzalanan toplu iş sözleşmesi, Şişecam grubuna ait Paşabahçe Cam Sanayi ve Ticaret A.Ş`nin Kırklareli ve Mersin Fabrikası, Anadolu Cam Sanayi A.Ş`nin Topkapı, Mersin ve Çayırova Fabrikası, Trakya Cam Sanayi A.Ş`nin Trakya Fabrikası, Trakya Otocam Fabrikası, Trakya Mersin Fabrikası, Cam İşleme ve Kaplamalı Camlar Fabrikası ile Cam Elyaf Sanayi A.Ş. iş yerlerinde çalışan yaklaşık 5 bin cam işçisini kapsıyor

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !